[FAQ] Торгівельний майданчик з малої приватизації

Торгівельний майданчик з малої приватизації [FAQ]

593 успішні електронні аукціони, 808 млн. грн надходжень до державного та місцевих бюджетів, збільшення ціни одного лоту на 11 772% (із 17,8 тис. грн до 2,11 млн грн) у ході одних торгів, сотні унікальних учасників, 100 претендентів на придбання лоту, 15 годин торгів за об’єкт – вражаючі результати малої приватизації за перші 6 місяців роботи. Абсолютно очевидноце вигідно усім: державі, покупцям, продавцям і навіть тим, хто й не чув про електронні торги, адже їх результати наповнюють бюджети усіх рівнів.

Бути необізнаним в тонкощах малої приватизації – занадто велика розкіш для будь-кого, хто знає ціну грошам. Тому тримайте чесні відповіді на топ-6 питань про малу приватизацію від електронного майданчика Exp Agency, акредитованого системою «ПроЗорро.Продажі».

Що таке мала приватизація, і навіщо вона потрібна?

Мала приватизація – частина системної реформи економіки України "ПроЗорро", спрямована на боротьбу з корупцією, досягнення чесної конкуренції в процесі продажу державного майна та надання доступу громадськості для контролю усіх етапів цього процесу. На відміну від великої приватизації, об’єктами торгів малої приватизації є державне й комунальне майно вартістю до 250 млн. грн. Юридичною основою процесу є Закон України "Про приватизацію державного і комунального майна", що набув чинності у березні 2018 року. Перший аукціон з малої приватизації відбувся 17 серпня 2018 року.

Хто продає і що продається в малій приватизації?

Головними продавцями державного майна в процесі малої приватизації виступають Фонд державного майна України (ФДМУ) і органи місцевої влади – міські та сільські ради та організації з державною часткою понад 50%. Продати й купити можна все:

·       земельні ділянки;

·       житлові й нежитлові приміщення;

·       працюючі й зупинені підприємства;

·       транспортні засоби;

·       недобудови;

·       брухт;

·       офісну техніку;

·       пакети акцій тощо.

Примітка! Актуальний перелік майна, виставлений для торгів завжди наявний на офіційному сайті «ПроЗорро.Продажі» (https://prozorro.sale/auction/search?source=all&index=3). Регулярно інформацію про найцікавіші лоти подають на офіційній сторінці «ПроЗорро.Продажі» в Facebook (https://www.facebook.com/Prozorro.sale/) та на сторінках торгівельних майданчиків.

Як забезпечується прозорість та чесна конкуренція в малій приватизації?

Усі торги з малої приватизації відбуваються на електронних аукціонах, потрапити на які можна з численних акредитованих торгівельних майданчиків. Для реалізації цього було створено унікальну електронну систему для проведення аукціонів «ПроЗорро.Продажі». Система не надає жодних преференцій будь-якому учаснику торгів і дозволяє перемагати в чесній боротьбі учаснику, що зробив найвигіднішу пропозицію.

Що таке торгівельний майданчик "ПроЗорро"?

Щодня в системі «ПроЗорро.Продажі» проводяться десятки онлайн аукціонів, а це доволі трудоємкий процес. Для того, щоб торги відбувалися швидко і якісно, для того щоб існував постійний контакт з клієнтами, система «ПроЗорро.Продажі»  регулярно проводить акредитацію електронних торгівельних майданчиків – спеціальних сайтів, на яких реєструються учасники торгів, відкрито проводяться електронні аукціони та оголошуються їхні переможці. Нині в системі прозоро працює кілька десятків таких майданчиків. Їх перелік міститься на сайті «ПроЗорро.Продажі» та Фонду державного майна України.

Як відбуваються електронні торги з малої приватизації?

Для продажу чи купівлі майна в системі «ПроЗорро.Продажі» необхідно послідовно реалізувати кілька простих кроків:

  1. Продавці майна підписують Декларацію про приєднання до Меморандуму про пілотний проект, адаптують внутрішню документацію до принципів торгів в системі «ПроЗорро.Продажі», безкоштовно реєструються на одному з електронних торгівельних майданчиків і виставляють там свої лоти.
  2. Потенційні покупці майна (юридичні чи фізичні особи) проходять безкоштовну онлайн реєстрацію на торгівельному майданчику «ПроЗорро.Продажі», обирають цікаві їм лоти, реєструються для участі в аукціоні та подають цінову пропозицію через особистий кабінет. Після завершення прийому пропозицій система розкриває лише ставки покупців і кожен з них може в інтерактивному режимі підвищити свою пропозицію. Після закінчення аукціону система розкриває всю інформацію про учасників та визначає переможця торгів за найвищою ціною.
  3. Переможець має підтвердити документально, що він відповідає вимогам Замовника та підписати протокол торгів. Переможець сплачує вартість активу, Замовник публікує договір в системі і торги набувають статус завершених. У випадку проблем з аукціоном, завжди є можливість поскаржитись на торги.

Які вигоди електронної торгівлі з малої приватизації?

Вигоди електронної торгівлі в системі «ПроЗорро.Продажі» очевидні і закладені в основу самої реформи: прості й однакові для усіх правила участі, швидка реєстрація, доступ до усіх активів продажу, відсутність «ручного керування» в процесі торгів,  результати – одразу по завершенню торгів, чесна конкуренція, ринкова ціна купівлі та продажу майна.Підтвердження тому – міжнародне визнання реформи.

Примітка!  Система "ПроЗорро" отримала міжнародну премію у сфері публічних закупівель Public Sector Procurement Award за створення і впровадження електронної системи з унікальною архітектурою. Розробка цієї системи на базі програмного забезпечення з відкритим кодом була здійснена у партнерстві влади, бізнесу та громадськості, а також адмініструвалася антикорупційною організацією Transparency International Україна.